top of page

KANDY FATHEREE: Bipartisan Support Across Summit County

Drew Alexander - Former Summit County Sheriff

"I served for twelve years as Summit County Sheriff. The office is near and dear to my heart, and I know what it takes to lead it forward. Our Sheriff's Office is in good hands with Sheriff Kandy Fatheree."

"Kandy understands that the Dignity of Work is not just a slogan, it's how we govern. That's why I'm proud to endorse her for Summit County Sheriff."

Sherrod Brown - United States Senator

OHIO SENATE
DR. VERNON SYKES – OH 28th District

OHIO HOUSE OF REPRESENTATIVES
VERONICA SIMS – OH 33rd District
CASEY WEINSTEIN – OH 34th District

SUMMIT COUNTY
ILENE SHAPIRO – County Executive

ELLIOT KOLKOVICH – County Prosecutor
TAVIA GALONSKI 
– Clerk of Courts

KRISTEN SCALISE – County Fiscal Officer
AL BRUBAKER – County Engineer
SHERRI BEVAN WALSH
– Former County Prosecutor

SUMMIT COUNTY COUNCIL
JOHN DONOFRIO – Council-at-Large
ERIN DICKINSON – Council-at-Large
ELIZABETH WALTERS – Council-at-Large
RITA DARROW – President, District #1
JEFF WILHITE – District #4
BRANDON FORD – District #5

CHRISTINE HIGHAM – District #6
DAVID LICATE 
- Candidate, County Council District #3

 

MAYORS
SHAMMAS MALIK - Akron
DON WALTERS
– Cuyahoga Falls
ALLEN MAVRIDES - Munroe Falls
JOHN PRIBONIC – Stow
CAROL KILWAY
 – Tallmadge
SAM SCAFFIDE – Twinsburg
RICK COLE – Lakemore
DAN SCHNEIDER
– Peninsula
DAVID KLINE – Former Tallmadge Mayor

LAW ENFORCEMENT & COURTS
DREW ALEXANDER – Former Summit County Sheriff
SANDRA KURT – Akron Municipal Clerk of Courts
AMBER ZIBRITOSKY – Stow Municipal Clerk of Courts
JACK DAVIS 
– Retired Cuyahoga Falls Police Chief


AKRON
LINDA OMOBIEN – Council at Large
JEFF FUSCO – Council at Large

SAM DESHAZIOR – Ward 1 Councilmember
PHIL LOMBARDO – Ward 2 Councilmember
MARGO SOMMERVILLE
 – Ward 3 Councilmember
JOHNNIE HANNAH – Ward 5 Councilmember
BRAD McKITRICK – Ward 6 Councilmember

DONNIE KAMMER – Ward 7 Councilmember

JAMES HARDY – Ward 8 Councilmember
TINA BOYES - Ward 9 Councilmember
SHARON CONNOR – Ward 10 
Councilmember

BARBERTON
SHORTER GRIFFIN – Ward 3 Councilmember
EMILY BECK – Ward 4 
Councilmember

CUYAHOGA FALLS
RUSS BALTHIS – Council-at-Large
MARY NICHOLS RHODES – Council-at-Large
BRIAN ASHTON 
– Council-at-Large
RACHEL LOZA – Ward 1 Councilmember
SUSAN SPINNER – Ward 2 Councilmember
MEIKA PENTA – Ward 3 
Councilmember

JOE SIEGFERTH – Ward 4 Councilmember
MIKE BRILLHART – Ward 5 Councilmember
GARY DEREMER – Ward 6 Councilmember
JERRY JAMES – Ward 7 
Councilmember
FRANK STAMS - Ward 8 Councilmember

FAIRLAWN

PHILIP BRILLHART – Ward 4 Councilmember

GREEN
LISA DEAN – Law Director

HUDSON
NICOLE KOWALSKI – Council-at-Large

MUNROE FALLS
DINA EDWARDS – Council-at-Large
JOHN IMPELLIZZERI – Council-at-Large
ROSS WIDENOR – Ward 1 Councilmember
AL PRINCE – Ward 3 Councilmember

NORTON
JUDITH LEE – Council-at-Large

STOW
JOHN BARANEK – Ward 3 Councilmember
DREW REILLY – Law Director

TALLMADGE
JESSICA EPSTEIN – Council-at-Large
TED ROY – Ward 1 Councilmember
MARY GUTMAN – Ward 4 Councilmember

MEGAN RABER – Law Director

MOGADORE VILLAGE
BOBBY MCDOWALL – Councilmember
MICHAEL RADDISH 
– Councilmember

NORTHFIELD VILLAGE
RENELL NOACK – Council President

SILVER LAKE VILLAGE
MATT PLESICH – Council President

COVENTRY TOWNSHIP
GEORGE BECKHAM – Trustee
JEFF HOUCK – Trustee
DAVID GISSINGER 
– Fiscal Officer

NORTHFIELD CENTER TOWNSHIP
RICHARD PATZ – Trustee

SAGAMORE HILLS TOWNSHIP
PAUL SCHWEIKERT – Trustee
LAURA STEIMLE 
– Fiscal Officer

SPRINGFIELD TOWNSHIP
JEREMY CAUDILL – Trustee
KELLIE CHAPMAN – Trustee

TWINSBURG TOWNSHIP
TANIA JOHNSON Fiscal Officer

ORGANIZED LABOR
CARPENTERS UNION LOCAL 285
COMMUNICATION WORKERS OF AMERICA LOCAL 3402
IRON WORKERS LOCAL 550

PLUMBERS & PIPEFITTERS LOCAL 219

RETIRED TEAMSTERS FELLOWSHIP CLUB
SHEET METAL WORKERS LOCAL 33
TEAMSTERS LOCAL 348 
TRI-COUNTY BUILDING & CONSTRUCTION TRADES
TRI-COUNTY REGIONAL LABOR COUNCIL AFL-CIO
TRI-COUNTY UNION LABEL & SERVICE TRADES COUNCIL

OTHER ORGANIZATIONS
THE MATRIOTS

Supporters
bottom of page